48. úkol

Vinný

Dnešní nápověda byla jasná. Jak jsme se dostali na Moravu a na mapce se objevila flaška, tak jsem čula víno.

U nás doma alkoholu moc neholdujeme. Ve spíži mám akorát rum a ten dávám leda do buchet. Ke grilovanému masu si občas dáme pivo. A víno piju tak jednou za měsíc, když přijedeme k rodičům. A to víno kupuje taťka v oblíbené vinotéce… Takže s nákupem vína mám ve svých ještěpořádsedmadvaceti letech minimální zkušenosti. Proto dnešní výzva byla opravdu výzva. Předem jsem si nastudovala článek Nevinně o víně a odpoledne vyrazila na nákup. Záhy jsem zjistila, že jakékoliv české víno je v Praze ohrožený druh, natož nějaké lokální. Obzvlášť když nevím kam jít. Ale nakonec jsem byla úspěšná a ulovila Modrého Portugala z Mikulova. Hurááá! K večeři jsem měla v plánu boloňské ragú od Flo, tak jsem trochu vína přidala i pod maso a bylo to vážně dobré. Obvykle to nedělám, ale asi začnu. 🙂

vinný boloňská omáčka

Na 4 porce budeme potřebovat: 400 g mletého masa (vepřové a hovězí 1:1), 1 lžíci sádla, 1 středně velkou cibuli, 1 snítku řapíkového celeru, 1 větší mrkev, cca 70 g rajčatového protlaku, 1 dcl červeného vína, 1 lžičku soli, pepř a bazalku

Zeleninu si očistíme a nakrájíme na malé kostičky. Ve větší pánvi rozehřejeme sádlo a přidáme mrkev, lehce osolíme a opékáme asi 2 minuty až změkne. Přidáme celer a cibuli a opékáme další 2 minuty. Přidáme maso a zprudka orestujeme. Maso pustí šťávu, tu necháme vydusit až zbyde jen tuk. Pak pokračujeme v opékání.

V průběhu opékání maso vařečkou rozdělíme na co nejmenší kousíčky. Pak ho opečeme do hněda a když hrozí nevyhnutelným připálením, tak podlijeme vínem. Víno zase necháme vydusit tak, až zbyde jen tuk. Přidáme protlak a také ho orestujeme – až změní barvu z červené na rezavou. To trvá asi 2 minuty. Směs v pánvi zalijeme vroucí vodou, aby měla hustotu podobnou omáčce, osolíme a opepříme podle chuti a necháme dusit 90 minut.

V průběhu dušení omáčku občas promícháme, doplníme odpařenou tekutinu a případně ještě přisolíme podle chuti. Těsně před dokončením do omáčky přidáme nasekanou bazalku, promícháme, ale už nevaříme. Podáváme s těstovinami zasypané parmazánem.

vinný boloňská omáčka

Jde to samozřejmě i bez vína. Ale pokud je zrovna nějaké načaté v lednici, je veliká škoda ho do omáčky nepřidat. 😉